Emirgan Emlak İlanları

 

Emlak işleriyle uğraşan ve alıcı ile satıcı arasında ki ilişkileri yöneten kişiye emlakçı denir. Günümüzde Emirgan Emlak İlanları işlerini yöneten kişiler, yani emlakçılar; bu işleri evlerinden veya ofislerinden yönetebilirler. Tabii işleri nereden yönetecek olursalar olsunlar, işletme ruhsatları ve izinler olmadan bu işe giremezler.

 Emlakçı Ne Yapar?

 Emlakçının temel olarak 2 görevi vardır: Satıcılara alıcı bulmak ve alıcılara satıcı bulmak. Konut, müstakil ev, arazi, arsa, araba vb. almak veya satmak isteyen kişiler emlakçılara başvurarak işlerini daha hızlı halledebilirler. Tabii emlakçının istediği komisyon bedelini karşılamayı göze almak kaydıyla.

 Satıcı-alıcı ilişkisini kurmakla yükümlü olan emlakçının, bunu başarılı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için sağlam bir kişi listesine, iş planına, ofise, internet sitesine ve geniş bir kataloğa ihtiyacı vardır. Mesela konut almak isteyen ve belirli özellikler belirten bir müşteriye, o anda birkaç olasılık sunabilecek kadar donanımlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde müşteri, kendisini düşünerek hareket edecek ve işini daha hızlı şekilde çözebilecek bir emlakçıya yönelecektir.

 Aynı şekilde konut satmak isteyen bir müşteriye de en kısa zamanda bir alıcı bulması, müşterisini kaptırmaması açısından önemlidir. Emlakçıların çalışma saatleri de oldukça serttir, çünkü müşteriler genelde iş çıkışı saatleri veya hafta sonları emlakçılara uğramak için zaman bulurlar. Bu da emlakçının, normal iş çıkış saatlerinden çok daha geç saatlere kadar çalışmasını ve hatta hafta sonlarını bile çalışarak geçirmesi anlamına gelir. Müşteri memnuniyetin çok önemli olduğu emlakçılıkta, bu saatlerde çalışmak istenmezse; meslekte başarılı olmak epey zor olacaktır.

 Emlakçıların bir diğer yükümlülüğü de Emirgan Emlak İlanları satılacak yerin müşteriye gösterilmesi ve satılacak yer hakkında ki her türlü bilgiyi alıcıya vermesi gerekliliğidir. Yani bir satılık bir evi alıcıya gösteren bir emlakçının, evin görünmeyen kusurlarını alıcıya söylememesi; mesleğin etik ilkelerine uymaz. Zaten bu tür gizli saklı iş çeviren emlakçılarda kötü bir nam salarak mesleklerinde başarıya ulaşmakta oldukça zorluk çekerler.

 Emlakçıların Diğer Görevleri

 Emlakçının temel görevi alıcı ve satıcı arasında ilişki kurmak ve gayrimenkul satıcılığı olsa da, bazen yolumuz farklı işler içinde emlakçılara düşebilir. Bunlardan en yaygını kira sözleşmesi hazırlatmak olur. Mesela, evinize aldığınız kiracıyla aranızda güven sorunu varsa bir emlakçıya giderek kira sözleşmesi hazırlatabilirsiniz. Bu sözleşmeyi, prosedürleri bildiğiniz taktirde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Özellikle büyük emlak ofislerinin görevlerinden biri de, gayrimenkullere veya arsalara değer biçmektir. Yani satmayı düşünmüyorsanız bile, emlakçınıza gidip sahip olduğunuz gayrimenkule değer biçmesini isteyebilirsiniz.